Ile kosztuje wesele i ślub?

Ile kosztuje wesele i ślub?

Ile kosztuje wesele i ślub
27 lutego, 2024 No Comments

Ślub to decyzja, która wymaga przemyśleń. To poważne przedsięwzięcie, o czym można się przekonać na etapie organizacji i planowania wydatków. Niestety wydatki związane z organizacją przyjęcia weselnego z roku na rok się zwiększają. Z tego względu wstąpienie na ślubny kobierzec jest coraz bardziej omawianą decyzją, a czas przygotowań troszeczkę się wydłuża. Sprawdźmy, na jaką kwotę muszą przygotować się osoby, które pragną wstąpić w związek małżeński. Czy opłaca się jeszcze organizacja dużej imprezy weselnej?

Budżet weselny

Duże wesela to duże koszty. Niezależnie od czasu, w którym organizuje się przyjęcie weselne, przy dużej imprezie trzeba liczyć się z dużymi kosztami. Ile kosztuje ślub, a także ile kosztuje wesele? To najważniejsze pytania, nad którymi warto się zastanowić i udzielić konkretnej odpowiedzi. Przeanalizujmy wobec tego, ile kosztuje zorganizowanie wesela.

Organizacja wesela to taki rodzaj przyjęcia, który przeważnie się nie zwraca i na to muszą nastawić się nowożeńcy. Oczywiście związek małżeński najlepiej zawierać z innych pobudek niż wizja otrzymania wartościowych upominków czy zwrotu pieniędzy. W organizacji przyjęcia weselnego może pomóc doświadczony wedding planner, jednak trzeba zauważyć, że to dodatkowy koszt. Osoba taka z pewnością skoncentruje uwagę nowożeńców na istotnych elementach przygotowania, co finalnie może pomóc w ograniczeniu wydatków. Ile kosztuje slub i wesele, wyliczamy, co dokładnie wchodzi w skład planowania przyjęcia weselnego i ceremonii ślubnej.

Przyjęcie weselne

Według wielu statystyk najwięcej pieniędzy pochłania organizacja przyjęcia weselnego. Na te koszty składa się wiele czynników. Przede wszystkim należy ustalić, ile kosztuje sala weselna. Wszystko zależne jest od wyboru sali weselnej. Luksusowe lokale nastawione na organizację przyjęć weselnych nierzadko życzą sobie uiszczenie opłaty w wysokości ok. 350 zł/osobę. Coraz częściej mówi się o opłatach za tzw. talerzyk. Ile kosztuje wesele na 100 osób w takim lokalu? Rozrachunek jest prosty, za wynajem sali na przyjęcie weselnej trzeba liczyć najmniej 35 tys. złotych. Dlaczego najmniej? Bo na ilość osób na weselu nie składają się tylko sami gości i nowożeńcy, to także obsługa muzyczna. Im więcej osób zajmuje się oprawą muzyczną na weselu, tym trzeba doliczać dodatkowe koszty wyżywienia. Są oczywiście dostępne lokale mniej luksusowe, bardziej skromne, gdzie ceny są bardziej przystępne. To, ile kosztuje sala na wesele, w dużej mierze uzależnione jest od lokalizacji i stanu lokalu.  Wówczas organizacja wesela na większą ilość osób jest bardziej przystępna cenowo. Nie zawsze idzie to w parze z wyobrażeniami. Każdy, kto planuje ślub – chce, aby przyjęcie weselne było jak najlepsze, sala pięknie udekorowana, jedzenie zachwycające, a oprawa muzyczna wprawiająca w znakomity nastrój każdego uczestnika. W związku z tym wiele par odkłada plany o ślubie, aby uzbierać wystarczającą sumę i przygotować to przyjęcie “z pompą”, czyli w pełni wystawnie, luksusowo, a nierzadko bajkowo. Luksusowe przyjęcie to luksusowy wydatek. Tak najprościej da się ująć zakres inwestycji w przyjęcie, jakim jest wesele. Ile kosztuje takie przyjęcie w ogólnej kwocie, zależne jest od wyboru sali i oferty przygotowanej przez lokal.

Alkohol

Nie zawsze w ofercie lokalu weselnego jest alkohol. Zdarza się, że młodzi muszą samodzielnie nabyć odpowiednią ilość alkoholu i dostarczyć go przed przyjęciem. Wszystko to może wpływać na finalny koszt wesela. Nierzadko przyjęcia z dostępnym alkoholem w lokalu są znacznie droższe. Wiele też zależy od organizacji. Jeśli ktoś potrafi wyłapać prawdziwe okazje na ten trunek, z pewnością koszt jego wesela będzie nieco niższy. Prócz alkoholu podobny problem może dotyczyć ciast. W niektórych lokalach nie ma w ofercie ciast i deserów, dlatego ten element trzeba będzie dostarczyć na własny koszt z cukierni. Warto mieć na uwadze takie niuanse, ponieważ one także wpływają na wysokość kosztów wesela.

Ile kosztuje wesele i slub

Oprawa muzyczna

Kolejnym aspektem składającym się na ogół wydatków związanych z organizacją ceremonii ślubnej i wesela jest oprawa muzyczna. Pytanie ile kosztuje wesele na 50 osób, jeśli chodzi o koszty obsługi muzycznej. Tutaj limit osób także nie pozostaje bez znaczenia. Warto zaznaczyć, że niektóre zespoły muzyczne obsługują np. małe uroczystości weselne (do iluś osób) ze względu na przykład na sprzęt nagłaśniający. Nie wystarczy jedynie zwieść na salę głośniki, aby wszystko dobrze funkcjonowało. Dopasowanie sprzętu do wielkości sali weselnej i ilości gości ma wielkie znaczenie. Przyjęcie weselne na 50 osób jest średniej wielkości imprezą weselną. Koszty związane z obsługą muzyczną zwykle szacuje się na kwotę od 2500 zł do nawet 6000 zł. Trochę mniej może wziąć DJ, ale jeśli taka osoba współpracuje z wodzirejem czy wokalistą, wówczas kwoty te (cena zespołu i cena DJ) mogą się zrównoważyć. Dobry Wodzirej może bardzo dobrze poprowadzić imprezę, np. DJ z Bydgoszczy AKmusic który jest również Wodzirejem i gra w Kujawsko Pomorskim.

Oprawa muzyczna w ogólnej kwocie zależna jest nie tylko od ilości osób czy sali weselnej, ale przede wszystkim od ilości osób obsługujących wesela. Im więcej specjalistów, tym trzeba liczyć się z tym, że kwota będzie wyższa. Podobnie cena zwiększa się, gdy ma się do czynienia z ekspertami z dużym doświadczeniem. Ktoś, kto dopiero zaczyna karierę w tej dziedzinie, z pewnością będzie tańszy, ale czy lepszy? To już podlega indywidualnej ocenie.

Zdjęcia i film ze ślubu i wesela

Kolejną kategorią związaną z tym ile trzeba wydać na wesele i ślub jest kwestia oprawy filmowej. Szacuje się, że koszty, jakie trzeba wyliczyć na poczet obsługi zdjęciowej i filmowej to ok. 10% całości. Są osoby, które rezygnują z filmu, inni rezygnują ze zdjęć, wykonując je w gronie rodzinnym (np. wujek wykonuje zdjęcia telefonem lub aparatem cyfrowym). Większość jednak uważa, że pamiątka z wesela i ceremonii ślubu jest kluczowa i nie ma sensu rezygnować z tego, aby zniwelować koszty. To ile średnio kosztuje wesele i ślub uzależnione jest również od kosztów obsługi fotograficznej i zdjęciowej. Dziś jest znacznie łatwiej, ponieważ w ramach szukania oszczędności można zlecić wykonanie filmu na przykład do określonej godziny (np. do oczepin). Dawniej nie rozgraniczano się na takie elementy. Zaoszczędzić na koszcie wynajmu fotografa i kamerzysty można również poprzez poproszenie znajomych o taką przysługę. Wtedy wyznaczeni gości oczywiście korzystają z przyjęcia, ale mają ważną rolę do spełnienia.

Ceremonia zaślubin

Koszty związane z ceremonią zaślubin pochłaniają około 5% wszystkich wydatków. To koszty związane z ceremonią kościelną lub urzędową. W tej kwocie muszą zmieścić się opłaty naliczane za udzielnie ceremonii i nierzadko także dodatkowe koszty związane z obsługą (np. dodatkowy koszt dla organisty). Nie trudno oszacować, że przy organizacji wesela na ok. 100 osób, gdzie ogólne koszty szacuje się na kwotę 60 000 zł, cena ceremonii może wynieść ok. 3000 zł. Tutaj można, a właściwie trzeba doliczyć także koszt związany z zakupem obrączek. W końcu to biżuteria, która gra pierwsze skrzypce, jeśli chodzi o ceremonię ślubną.

Dekoracje

Przy organizacji wesela i ceremonii ślubnej niebywałą rolę odgrywa kwestia dekoracji. Trzeba nie tylko udekorować salę weselną czy kościół, ale nierzadko także i dom, z którego młodzi będą wychodzić. Wszystkie te dodatki dekoracyjne, balony, wstążki, girlandy i nie tylko ma wpływ na zwiększenie kosztów weselnych. Średnio trzeba wydać około 5-10% na dekoracje, licząc od pełnego kosztu imprezy. Z tego wszystkiego najdroższe okazują się kwiaty, a jeśli do tego zaliczyć obsługę dekoracyjną (ktoś ustroi kościół za nas) wówczas można mówić o niebagatelnej kwocie. Nie można tego pominąć, kiedy wylicza się, jakie sa koszty wesela.

Ile kosztuje wesele i slub

Stroje

Kolejną ważną sprawą w związku z organizacją wesela jest ubiór. Wiele par przykłada dużą wagę do stroju i skrupulatnie wybiera określone ubiory. Suknia ślubna i piękny garnitur oraz obuwie i potrzebne dodatki pochłaniają znaczną ilość pieniędzy. Nierzadko wydaje się na to około 10% pełnej sumy. W zależności od wyborów (bo to ma kluczowe znaczenie) za ubiór pani i pana młodego trzeba zapłacić od 5 do 10 tys. złotych. Wszystko zależy od tego, jakie bierze się pod uwagę stroje. Zwykle najdroższym elementem z tej puli kosztów jest suknia ślubna.

Nieprzewidziane wydatki

Przy organizacji wesela nie może zabraknąć również dodatkowej kwoty na tak zwane nieprzewidziane wydatki. Na takie okoliczności warto pozostawić w zanadrzu dodatkowe pieniądze. Zwykle zaleca się, aby mieć dodatkową sumę, np. w wysokości 5000 zł. To często prawie 10% ogólnych kosztów wesela, ale zdarza się, że ratują sytuację. Taka kwota na pewno przyda się na wypadek, gdyby trzeba było pokryć dodatkowe koszty związane z weselem, np. wynajmem pokoi dla gości, jeśli oczywiście wesele odbywa się w motelu czy hotelu. Nawet jeśli jest organizowane w lokalu weselnym bez dostępnych pokoi, zawsze trzeba mieć na uwadze, że będzie konieczne wynajęcie pokoju. Taka kwota przewidziana na dodatkowe wydatki nie musi być wcale wykorzystana, ale lepiej mieć dodatkowe pieniądze. Jeśli nie zostaną wykorzystane, zawsze można je spożytkować po weselu, np. podczas organizacji podróży poślubnej.

Czym do ślubu?

Kolejna opcja, która związana jest z wydatkami, co finalnie powiększa pulę kosztów organizacji wesela, dotyczy samochodu, jaki wynajmuje się do ślubu. Pomysłów jest wiele, a jedyne co nas ogranicza to kreatywność. Jedni jeżdżą zabytkowymi perełkami do ślubu, inni preferują luksus i design. Niezależnie od tego, co się wybiera, trzeba także nastawić się na to, że wynajem samochodu do ślubu to dodatkowy koszt, jaki trzeba wliczyć w całość. Zwykle koszt wynajmu określonego pojazdu do ślubu to kwota rzędu od 400 do 2500 zł.

Ile kosztuje wesele i ślub?

Inne wydatki

Ile kosztuje organizacja slubu? Pulę kosztów weselnych dopełniają także inne wydatki. Tutaj można włożyć ofertę kosmetyczki, makijażystki, czy fryzjerki, które dbają o to, aby Państwo Młodzi wyglądali znakomicie. Kobiety zwykle liczą się z tym, że trzeba przecież pięknie ułożyć włosy, farbować, czy doczepić. Dodatkowo konieczny jest odpowiedni manicure, aby chwilą włożenia obrączki na palec kojarzyła się z pięknem i estetyką, co z resztą będzie widoczne na zdjęciach czy filmie. Ponadto trudno jest sobie wyobrazić ceremonię zaślubin bez pięknego makijażu. Wiele pań, które na co dzień nie korzystają z makijażu, na ten moment nie szczędzi na makijażystach.

Inne wydatki mogą dotyczyć określonych zabiegów pielęgnacyjnych. Również mężczyźni mogą z nich korzystać, aby na dzień ceremonii wyglądać znakomicie. Panowie także korzystają z usług fryzjerów, barberów, a nierzadko też i korzystają z kąpieli słonecznych.

Ile kosztuje wesele?

W ogólnym rozrachunku wlicza się wiele czynników. Ile kosztuje wesele od osoby – można ustalić na etapie rezerwacji. Warto jednak mieć na względzie to, że to nie jedyny koszt, jaki zostanie poniesiony przy organizacji wesela. To, ile kosztuje wesele na osobe, zależy od wszystkich elementów, takich jak zespół muzyczny, koszty ceremonii, ubiór, dekoracje, ogólne przygotowania, czy wynajem samochodu. By nie zapomnieć o niczym, co w natłoku takich spraw może się przytrafić każdemu najlepiej skorzystać z usług doradcy ślubnego. Jeśli szuka się oszczędności ślubnych, można w przygotowania wciągnąć bliskich z rodziny czy znajomych, aby przejęli obowiązki np. kamerzysty czy fotografa. Podobnie z wynajmem auta. Okazuje się, że dla chcącego nic trudnego i można w znacznym stopniu ograniczyć koszty związane z organizacją przyjęcia weselnego.

Podsumowanie wyliczeń związanych z organizacją ślubu i wesela wymusza, aby podać konkretną kwotę, w jakiej mogą zmieścić się młodzi, organizując swój ślub. Uogólniona kwota to przedział cenowy od 40 do 60 tys. złotych, które trzeba przygotować, aby dopiąć wesele i ślub na ostatni guzik. Jest to niemała suma, ale powiedzmy to szczerze, nigdy organizacja wesela i ślubu nie wiązała się z niskim kosztem. Kilkanaście lat temu wesele na 50 osób zmieściło się w kwocie ok. 10-15 tys. złotych, dziś realia wysokich kosztów życia, inflacji i nie tylko znacznie wywindowały tę kwotę. Pamiętajmy, że to inwestycja, która może się zwrócić (chociażby w jakiejś określonej części), wszystko zależy od gości.

Leave A Comment

Kategorie